EC60QBC75.A 12.6 Inch OLCD Display 1600×2560 MIPI IPS AMOLED Display With Capacitive Touch
  • Part No.:EC60QBC75.A
  • Size:12.6″ inch
  • Resolution:1600x2560
  • Panel Interface:MIPI (2 ch,4 data lanes)
  • Display mode:AM-OLED
  • Outline Dimension:175.232x275.411mm
  • Active Area:169.632x271.411mm
  • Viewing Angle L/R/U/D:80/80/80/80
  • Brightness(cd/m2):400cd/m²
  • Operation / Storage Temp:-20~70°C / -40~80°C
  • Touch:yes
12.6 Inch AMOLED Display
Overview
EC60QBC75.A supports display 1600(RGB)×2560 (WQXGA) with aspect ratio of 10:16 (W:H), whose pixels are arranged in RGB Vertical Stripe. As for mechanical detail, it features active area of 169.632(W)×271.411(H) mm, outline size of 175.232(W)×275.411(H)×0.7(D) mm, net weight of 168g (Typ.). EC60QBC75.A can provides 400 cd/m² display brightness 100000:1 transimissive contrast ratio, 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) viewing angle, best view direction on Symmetry , and response time of 2 (Max.)(Tr+Td) ms. Gray scale or the brightness of the sub-pixel is determined with a 8-bit gray scale signal for each dot, thus presenting a palette of 16.7M colors, also with performance of color gamut 100% (DCI-P3). This product emiting itself . EC60QBC75.A utilizes MIPI (2 ch, 4 data lanes) as it's signal inputting systerm, which connected by 102 pins Connector with power supply voltage of 1.8/3.3/6.4/4.6/-3.8V (Typ.)(VDDI/VCI/AVDD/ELVDD/ELVSS). It's typical vertical frame rate (Fv) is 60Hz.