ATNA40YK04-0 14 Inch OLCD Display 2880×1800 eDP -40~80°C IPS Wide Temperature AMOLED Display
  • Part No.:ATNA40YK04-0
  • Size:14″ inch
  • Resolution:2880x1800
  • Panel Interface:eDP (4 Lanes)
  • Display mode:AM-OLED
  • Outline Dimension:305.02x196.24mm
  • Active Area:301.824x188.64mm
  • Viewing Angle L/R/U/D:85/85/85/85
  • Brightness(cd/m2):400(Typ.)
  • Operation / Storage Temp:-40~70°C / -40~80°C
  • Touch:no
14 Inch AMOLED Display
Overview
ATNA40YK04-0 (Product Code: SDC4154) is a 14.0 inch diagonal AM-OLED display screen product, it self emiting, without touch screen.ATNA40YK04-0 supports display 2880(RGB)×1800 (WQXGA+) with aspect ratio of 16:10 (W:H), whose pixels are arranged in S-Stripe RGB. As for mechanical detail, it features active area of 301.824(W)×188.64(H) mm, outline size of 305.02(W)×196.24(H)×3.17(D) mm, with surface treament of Glare (Haze 0%), net weight of 160g (Max.), shape stype of Slim (PCBA Bent, T≤3.0mm). ATNA40YK04-0 can provides 400 cd/m² display brightness 100000:1 transimissive contrast ratio, 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) viewing angle, best view direction on Symmetry , and response time of 1 (Typ.)(Tr+Td) ms. Gray scale or the brightness of the sub-pixel is determined with a 8-bit + Hi-FRC gray scale signal for each dot, thus presenting a palette of 1.07B colors, also with performance of color gamut 100% (sRGB). This product emiting itself . ATNA40YK04-0 utilizes eDP (4 Lanes) as it's signal inputting systerm, which connected by 40 pins Connector with power supply voltage of 3.3/(6/10)V (Typ.)(VDD/VBAT). It's typical vertical frame rate (Fv) is 90Hz.
More 14 Inch AMOLED Displays For Reference
ATNA40YK04-0 (2880×1800
, eDP, IPS, 400nits, -40~70°C, 305.02×196.24mm)